ALemiasto.pl

Zadbaj o stopy swojego dziecka

Dla dzieci - badanie podoskopem, instruktaż ćwiczeń korekcyjnych stóp, a dla rodziców krótka prelekcja dotycząca dbania o stopy najmłodszych z prezentacją obuwia profilaktycznego - tak w skrócie wyglądały dwa czerwcowe popołudnia w Klinicznym Centrum Medycznym w Aleksandrowie Łódzkim, którego fizjoterapeuci z przedstawicielami sklepu "Zdrowe Stopki" zorganizowali akcję "Zadbaj o stopy swojego dziecka".

- Uwrażliwialiśmy rodziców, aby sprawdzali w jaki sposób siadają dzieci - mówi Przemysław Paczesny, fizjoterapeuta z Klinicznego Centrum Medycznego. - Większość maluchów ma tendencję do siadania na tzw. żabę, czyli będąc na podłodze trzyma nogi skierowane na zewnątrz. To powoduje zniekształcania stawów w kostkach i dalsze skrzywienia w kolanach, aż do kręgosłupa. Aby temu zapobiec, zachęcajmy dzieciaki do siadania po turecku czy jak kto woli, z nogami w kokardkę.

Przy badaniu podoskopem - urządzeniem do szybkiego badania stóp za pomocą odbicia lustrzanego, był czas na omówienie zalecanej profilaktyki. - Stosowanie profilaktycznego obuwia jest tym bardziej istotne w czasie wielkiej popularności chodzików, rowerków biegowych i wszystkich tych zabawek, z których korzystając, dzieci układają stopy nie prostopadle do podłoża - mówi Aleksandra Marciniak ze sklepu "Zdrowe Stopki" - Dobór odpowiednich bucików: ich rozmiar, ciężar czy giętkość ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecięcych nóżek i w konsekwencji na prawidłową postawę ciała w przyszłości.

Przed ćwiczeniami z fizjoterapeutą, rodzice dowiedzieli się wszystkiego co wiedzieć powinni o płaskostopiu. - W pierwszych latach życia nie jest to żadną wadą - mówi Janusz Spanialski, fizjoterapeuta z KCM. - Funkcjonuje wtedy pojęcie płaskostopia fizjologicznego, czyli tkanki tłuszczowej, która z czasem, kiedy dziecko zaczyna chodzić, zanika i wykształca się prawidłowy kształt stopy.

Po wszystkich zaleceniach profilaktycznych, obecni na spotkaniu specjaliści zgodnie stwierdzili, że najlepszymi ćwiczeniami dla stóp są bose spacery po łące i piasku.

www.kcmaleksandrow.pl
facebook

tekst: MikE
foto: Anna Zalewska

Galeria