Zamów reklamę 508 860 500
brak sond
ALemiasto.pl > Newsy > Narkomani i alkoholicy w Bełdowie?
źródło: własne / dodał: Tomasz Dominowski
08.11.2013 00:07:11
Burzliwie przebiegło poniedziałkowe zebranie we wsi Bełdów, dotyczące planów związanych z budynkiem po byłym ośrodku zdrowia. Od wybudowania ponad 3 lata temu nowej przychodni nie było koncepcji na zagospodarowanie starych pomieszczeń, a nieużytkowany budynek przez lata niszczał i wymagał pilnych remontów. Władze Gminy planowały sprzedaż nieruchomości, ale wywołało to sprzeciw mieszkańców, dlatego też wycofano się z tego pomysłu. Teraz budynek ma zostać wydzierżawiony na wiele lat organizacji pozarządowej.

Mieszkańcy sołectwa, którzy licznie przybyli na spotkanie, nie ukrywali swojego oburzenia. Jak podkreślali docierają do nich jedynie szczątkowe informacje. Emocji w całej sprawie dodawały krążące wiadomości o możliwym przeznaczeniu budynku na detoksykacyjny ośrodek pomocowy dla osób z problemami alkoholowymi i narkotykowymi.

Na zebraniu stawili się przedstawiciele Fundacji Osób Społecznie Aktywnych (F.O.S.A.), która ma być dzierżawcą budynku starej przychodni.
- Współpracujemy z wieloma organizacjami z terenu Aleksandrowa Łódzkiego i województwa. Postanowiliśmy utworzyć tu inkubator organizacji pozarządowych. Docelowo mają to być 4 organizacje. Wydaje nam się, że to bardzo dobre miejsce do tego celu - wyjaśniał Wojciech Łukaszewicz, Prezes Zarządu F.O.S.A. - Oprócz tej inicjatywy, dwa stowarzyszenia działające w Aleksandrowie Łódzkim utworzyły Spółdzielnię Socjalną Incepcja, która właśnie w Bełdowie ma siedzibę. Spółdzielnia ta zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, którym daje zatrudnienie przede wszystkim w zakresie wykonywania porządków. Z kolei sama Fundacja F.O.S.A. swoje działania kieruje m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych oraz osób uzależnionych i ich rodzin - dodał.

Takie wyjaśnienia nie zadowoliły bełdowian, którzy domagali się dokładniejszych informacji. Zarzucali Prezesowi Fundacji brak odpowiedniego przygotowania.
- Na razie usłyszeliśmy wiele ogólników, które wyczytać możemy. A teraz byśmy chcieli usłyszeć konkrety - apelował jeden z mieszkańców. - Co będzie się działo w tym budynku? Dokładnie - co Państwo planujecie?

- Nasze organizacje nie chcą tutaj przyjść, żeby Państwa przekonywać do narkomanów. Narkomanów tutaj nie będzie - wyjaśniał dalej Łukaszewicz. - Nawet nie zamierzaliśmy leczyć, radzić narkomanom co mają robić. Dawać im strzykawki lub zabierać. Nie ma narkomanów w ogóle w naszym pomyśle. Bardzo proszę o zaprzestanie roznoszenia różnych wieści w formie plotek, że tu przyjdą i zrobią jakieś "wielkie boom" w Bełdowie - dodał. - Nie współpracujemy, nie współpracowaliśmy i nie będziemy współpracować z sądem jakimkolwiek, w związku z tym nie ma takiej możliwości, żebyśmy mogli realizować zadanie przymusowego leczenia kogokolwiek od czegokolwiek. Kolejną rzeczą, trzecią, którą mogę zagwarantować jest to, że nie zdarzy się tu żadna osoba pijana. Natomiast to czy będzie uzależniona od alkoholu czy nie to już jest inna sprawa.

Mieszkańcy Bełdowa mają żal do władz Gminy Aleksandrów Łódzki, że w tej ważnej sprawie nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Co więcej, obecni na spotkaniu burmistrz Lipiński i poseł Hanajczyk wcielali się w rolę rzeczników Fundacji, aktywnie broniąc organizacji, co u wielu uczestników spotkania wywołało zdziwienie.

Bełdowianie podkreślają, że budynek znajduje się w centralnej części wsi i ma dla nich ogromne znaczenie kto i w jaki sposób będzie go użytkował.
- Wszystkim nam zależy na tym, aby pozostał on w rękach władz samorządowych, a przez to mógł w przyszłości tej bliższej i tej odległej, za czasów kolejnych kadencji władz samorządowych, spełniać funkcje społecznie użyteczne dla nas - mieszkańców zatroskanych o losy całej naszej "małej ojczyzny" - czytamy w petycji skierowanej do władz Gminy. Z kolei pod listą protestacyjną przeciwko możliwemu utworzeniu stacjonarnego ośrodka detoksykacyjnego w miejscowości Bełdów zaledwie w ciągu kilku dni podpisało się ponad 400 osób.

W całej sprawie pozostaje wiele niejasności, niedopowiedzeń, a brak transparentności podejmowanych dotychczas działań dodaje tylko niepotrzebnych emocji. Bez odpowiedzi pozostaje także wiele pytań.

Jaki będzie finał?

Jedno w całym tym zamieszaniu jest pewne. Aktywna postawa bełdowian i ich zaangażowanie nie poszły na marne. Władze Gminy dały mieszkańcom 3 miesiące na przedstawienie swojej koncepcji dotyczącej funkcjonowania budynku po dawnym ośrodku zdrowia.
- Dajcie nam troszkę czasu, my tutaj jako społeczność damy radę, na pewno wymyślimy coś ciekawego, ale coś co będzie nam odpowiadało - apelowała w imieniu zebranych jedna z uczestniczek spotkania.

Czy ich pomysły zostaną potraktowane poważnie, czy może okaże się, że sprawa od dawna jest już przesądzona? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy już w przyszłym roku.


comments.gif, 1,4kB28 read.gif, 1,5kB 4387 print.gif, 1,4kB

Galeria

galeria

Komentarze ostatnie 24h

comments_item.gif, 1,3kB
08.11.2013 18:40
IP: 78.8.233.*

Tryskająca fontanna w centrum jest "SUPER" O TEJ PORZE ROKU! Brawo Gospodarzu! :))

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
08.11.2013 20:26
IP: 78.8.61.*

Więc kto zabełtał w Bełdowie?

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
08.11.2013 22:23
IP: 78.8.75.*

A co to? Bełdowa nie stać na własnych alkoholików i narkomanów? Trzeba ich importować z Aleksandrowa?

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
08.11.2013 23:38
LB IP: 185.4.213.*

widze ze były alkoholik , były policjant i lapowkarz ... przestawil się na na kręcenie lodow w organizacjach pozarządowych. ciekawe że takie funkcje powierza się osobie o tak dwulicowej postawie pamiętam go jak leżal pijany na lawce w mundurze a obok niego służbowy pies ,który tak bronił biednego że az musieli sciagnac posiłki z komendy wojewódzkiej , aby zabrać pijaka w mundurze z oczu ludzi idących do pracy. teraz wielka szycha bo peowiec i kolega icka standardem u niego było wejście na stary komisariat z szampanem - przy wezwaniu . bez tego był kwit do reki

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
09.11.2013 00:05
IP: 185.4.213.*

przypomina mi to wciskanie tzw kitu dla pospólstwa - na zasadzie cos niech wiedza aby się odwalili :) słynny Stasiak tez na stronach internetowych chwali się już ośrodkiem dla asob autystycznych w Grotnikach,. W swojej szkole prywatnej w gimnazjum i liceum już ma kilka osób autystycznych jako uczniów . Laik by pomyślał jejku ale to dobry człowiek. ale jest w tym ukryte drugie dno . za dzieckiem autystycznym idzie dotacja 40. 000 tysięcy złotych.I gdzie tu praca na rzecz ludzkości ? wielkie g........ liczy się tylko kasa kilaka dziedzi aytstycznych x 40 patoli policzcie sobie zysk. a teraz wezmy bełdow i - ile można wykrecic lodów ??????????? tylko wie peowiec z aleksandrowa :)

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
09.11.2013 13:47
IP: 78.8.57.*

Cała woda w systemie wyschnie :) a to dobre :)

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
09.11.2013 13:48
IP: 78.8.57.*

No tak zapowiadali upały :)) ha ha ha

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
09.11.2013 17:41
Boguslaw IP: 31.174.135.*

Proszę o ujawnienie się i kontakt grona z Bełdowa które zainicjowało protest i szuka alternatywy zamiast ośrodka dla uzależnionych.Mam dla NICH propozycję którą to Burmistrz a zwłaszcza p.Hanajczyk poprą na pewno, a jednocześnie nie będzie ona zagrożeniem dla Bełdowa.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
09.11.2013 18:24
pis IP: 78.8.113.*

bez powodu nie byłeś tak często wzywany na policje dobrodzieju , miałeś sporo za uszami ale to nic wkur......ł cię ten szampan , sam nie mogłeś go łyknąć.Trzeba było spokojnie siedzieć na dupie to i szampana byś zaoszczędził.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
09.11.2013 23:07
Anonimowy alkoholik IP: 192.162.148.*

Biedny, internetowy frustracje. Twoje życie jest prawdopodobnie bardzo nieudane. Sądząc po wpisach nie byłeś alkoholikiem, więc dostałeś szansę być w gronie szczęściarzy. Osoba, o której piszesz w tak niewybredny sposób, dla wszystkich aa jest wzorcowym przykładem życia po życiu. Nie tylko wyszła z największego z nałogów ale przede wszystkim potrafiła przewrtościować swoje życie. Skończyła studia, studia podyplomowe, kursy, szkolenia itp., itd. Dla wszyskich słabeuszy życiowych, to człowiek którego przykład daje wiarę, by uwierzyć w siebie. LB jesteś podobny do mnie z czasów kiedy frustrację, zgorzknienie, nieumiejętność poradzenia sobie z najmniejszymi problemami zalewałem wódą. Nie idź tą drogą LB, bo skończywszy jak my. Uwierz, że i Ty masz szansę być szczęśliwym człowiekiem. Dobra rada: na początek polub siebie, później choć spróbuj polubić innych. Nienawiść, zazdrość i prymitywne poglądy zawsze będą Cię dołować.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
12.11.2013 12:09
ewa IP: 192.162.151.*

Ale jesteśmy obrzydliwym społeczeństwem. Cały czas potrafimy tylko narzekać , nic nas nie jest w stanie zadowolić. Jak ktoś potrafi wyjść z dołu i próbować normalnie żyć to i tak cały czas kołki na głowie ciosami takim osobom.Dotyczy to różnych sfer życia. LUDZIE - TROCHĘ OPTYMIZMU, MNIEJ ZŁOŚLIWOŚCI I SERDECZNOŚCI a wszystkim będzie się lepiej żyło.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
13.11.2013 13:59
andy IP: 95.192.73.*

cos w tej sprawie smierdzi - zbyt duzo zaangazowania p. posel i burmistrza , byly policjant z przeszloscia , obecnie szef DPS - smrod sie ciagnie na odleglosc , wystarczy poczytac wpisy na forum i troche pomyslec , ciekawe czy sie Beldow wybroni

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
13.11.2013 14:02
IP: 95.192.73.*

a tak na marginesie - ciekawe kto finansuje fundacje dzialajaca od roku i za czyja kase wyremontuja budynek

dodaj odpowiedź